JSW ALL INDIA SCHOOL & JUNIOR COLLEGE 
SQUASH CHAMPIONSHIP 2007

MAHARASHTRA RANKING TOURNAMENT
From 5th to 7th October 2007
At Jindal Squash Academy, Vasind, Thane District

  
Click here for   Prize Money
Sponsored

 

 

Organised by 
Indian Squash Professionals

Under the auspices of 
Squash Racquets Association of Maharashtra

At the prize distribution ceremony of the tournament held at the Jindal Squash Academy, Vasind winners showing off their trophies from left to right : Saumya Karki (Winner in Girl's U-15 & 19), Rahil Fazelbhoy (Winner in Boys U-13), Yohan Pandole (Winner in Boys U-11), Abhishek Pradhan (Winner in Boys U-15 & U-17), Siddhant Iyer (Open U-9) & Laxman Joshi (Winner in Boys U-19)

   

Click here for more photographs

Click here for Press Articles
     

All Results :

All Final :

Boys u-19 : 1-Laxman Joshi (Agarwal College, Kalyan) bt 2-Cyrus Vakil (H R College) 9-4, 9-2, 9-4.
Boys u-17 : 1-Abhishek Pradhan (Don Bosco, Borivli) bt Abhinav Sinha (Wadia College, Pune) 9-4, 9-5, 9-0.
Boys u-15 : 1-Abhishek Pradhan (Don Bosco, Borivli) bt Vrishab Kotian (Don Bosco, Borivli) 9-0, 9-1, 9-2.
Boys u-13 :
1-Rahil Fazelbhoy (Springfield School) bt Jaganath Kyute ( Saraswati School)   9-0, 9-5, 9-4.
Boys u-11 :
1-Yohan Pandole (Cathedral School) bt 3-Sandeep Paswan (Jindal School) 9-3, 10-8, 9-4.
Girls u-19 : 1-Saumya Karki (Hiranandani School, Thane) bt Anju Sharma (Jindal School) 9-3, 9-2, 9-2.
Girls u-15 :
1-Saumya Karki (Hiranandani School, Thane) bt 2-Anju Sharma (Jindal School) 9-2, 9-0, 9-2.
Girls u-13 :
1-Urvashi Joshi (Jindal School) bt 2-Shweta Yadav (Jindal School) 9-2, 9-2, 9-4.
Open u-9 :
2-Siddhant Iyer (Singhania School) bt 1-Ivan Phillips 3-9, 6-9, 9-1, 9-5, 9-5.

All Semifinals :

Boys u-19 :
2-Cyrus Vakil (H R College) bt 4-Sujat Barua (H R College) 4-9,9-5,9-1,9-2;
1-Laxman Joshi (Agarwal College, Kalyan) bt 3-Abhinav Sinha (Wadia College, Pune) 9-0, 9-0, 9-1.
 

Boys u-17 :
Abhinav Sinha (Wadia College, Pune)_bt Vrishab Kotian (Don Bosco, Borivli ) 9-6,9-1,9-2;
1- Abhishek Pradhan (Don Bosco, Borivli) bt 4-Javed Mohd. 9-2, 9-0, 9-3.

Boys u-15 :
1-Abhishek Pradhan (Don Bosco, Borivli) bt 3-Shashi Pandey (Jindal School) 9-5,9-1,9-2;
Vrishab Kotian (Don Bosco, Borivli) bt Rahil Fazelbhoy (Springfield School) 9-7,9-4,9-5.

Boys u-13 :
Jaganath Kyute ( Saraswati School)  bt Nishikant Khapre (Jindal School) 9-7,9-1,9-5;
1-Rahil Fazelbhoy (Springfield School) bt 4-Akhilesh Yadav (Bhaskar School, Ambivali) 9-3, 9-0, 9-2. 

Boys u-11 :
3-Sandeep Paswan (Jindal School) bt Aditya Singhi (Ryan Internatoinal) 7-9,9-7,9-7,10-8;
1-Yohan Pandole (Cathedral School) bt 4-Yohan Surti (St. Mary's School, Pune) 9-5, 9-4, 9-2.
 

Girls u-19 :
1-Saumya Karki (Hiranandani School, Thane) bt 4-Nikita Emanuel (Tilak College) 9-0, 9-0, 9-1;
Anju Sharma (Jindal School) bt 2-Rinki Soni (Jindal School) 8-10, 10-8, 9-1, 9-1.
 

Girls u-15 :
1-Saumya Karki (Hiranandani School, Thane) bt Shweta Yadav (Jindal School) 9-0, 9-0, 9-1;
2-Anju Sharma (Jindal School) bt Urvashi Joshi (Jindal School) 6-9, 9-6, 9-2, 9-1.  

Girls u-13 :
1-Urvashi Joshi (Jindal School) bt Aishwarya Kulkarni (Hiranandani School, Thane) 9-0,9-0,9-3,
2-Shweta Yadav (Jindal School) bt 4-Ruchi Mishra (Jindal School) 9-3, 9-6, 9-3.

Open u-9 :
1-Ivan Phillips bt Dev Vazirani (Bombay Scottish) 9-6, 6-9, 9-5, 9-2;
2-Siddhant Iyer (Singhania School) bt 3-Ardehl Ivan (Hiranandani School) 9-3, 9-2, 0-9, 9-4.

All Quarterfinals :

Boys U-17:
Javed Mohd (R K Taleraja College) bt Dheerav Moolani (Wadia College, Pune) 9-3,10-8,9-5;
Abhishek Pradhan (Don Bosco School, Borivli) bt Chetan Rathore (Agarwal College) 9-2,9-0,9-3;
Abhinav Sinha (Army Public School, Pune) bt Shashi Pandey (Jindal School) 9-5,9-6,9-4.

Boys U-15 :
Abhishek Pradhan (Don Bosco, Borivli) bt Akash Kutty (Hiranandani School) 91-, 9-3, 9-1;
Vrishab Kotian (Don Bosco) bt Rahil Fazelbhoy (Springfield School) 9-0, 9-1, 9-2.

Boys U-13 :
Rahil Fazelbhoy (Sringfield School) bt   Devchand Rai (Jindal School) 9-0,9-5,9-5;
Nishikant Khapre (Jindal School) bt Parth Kapoor (Hiranandani School) 9-0,9-0,9-0;
Akhilesh Yadav (Bhaskar School) bt Shailesh Sharma (Jindal School) 9-6,4-9,9-3,9-2.

Boys U-11 :
Yohan Surti (St. Mary's School) bt Vishal Yadav (Jindal School) 9-6,9-7,8-10,9-1;
Yohan Pandole (Cathedral School) bt Aishwarya Singh (Jindal School) 9-2,9-1,9-1;
Aditya Singavi (Ryan Internatoinal) Beat Mohit Yadav (Jindal School) 9-2,10-8,9-1.

Boys & Girls Open U-9: 
Ardehl Ivan (Hiranandani School) bt Nirmit Deshpande (Hiranandani School) 9-1,9-0,9-1;
Siddhant Iyer (Singhania School) bt Rahil Shaikh (Hiranandani School) 9-0,9-0,9-0;
Dev Vazirani (Bombay Scottish) bt Daksha Pathak (Hiranandani School) 9-,9-0,9-0.

Girls U-19 :
Nikita Emanuel (Tilak College) bt Sudha Pandey (Birla College) 9-6,9-3,9-1;
Saumaya Kharki (Hiranandani School, Thane) bt Pratibha Sharma (Jindal School) 9-1, 9-1, 9-0;
Anju Sharma (Jindal Squash Academy) bt Tejal Diggikar (St. Mary's School, Pune) 9-2, 9-0, 9-0;
Rinki Soni (Jindal School) bt Sunita Patwa (Jindal School) 9-1, 9-0, 9-0.  

Girls U-15 :  
Saumaya Kharki (Hiranandani School, Thane) bt Tejal Diggikar (Pune) 9-0, 9-0, 9-0;
Urvashi Joshi (Jindal School) bt Varsha Pandey (Jindal School) 9-0, 9-3, 9-0;
Anju Sharma (Jindal School) bt Aishwarya Iyyer 9-0, 9-1, 9-1.     

Boys U-17
Deepak Dhakria
Beats Omkar Khatri 9-5 9-4 9-2
Anuj Sigh Chauhan
Beats Mrinal Dutt 9-4 9-0 9-4

Open U-9
Rishi Nair (Singhania School)
Beats Parshav Jignesh Sharma (Hiranandani School Thane) 9-0 9-0 9-2 
Srishti Nagar (Hiranandani School Thane) Beats Ritika Shetty (Hiranandani School Thane) 9-5 9-8 9-6 
Robin Maddela (Hiranandani School Thane)
Beats Tanmay Amegaokar (Hiranandani School Thane) 9-4 9-1 9-4 
Nihaal Shetty (Hiranandani School Thane)
Beats Richa Shaji (Hiranandani School Thane) 9-0 9-0 9-0 
Kshitej Nagar (Hiranandani School Thane)
Beats Viraaj Karthik Ramar (Hiranandani School Thane) 9-0 9-0 9-6       
    

Girls u-13
Sia Karki (Hiranandani School Thane)
Beats Mehak Dave (Hiranandani School Thane) 7-9 9-2 9-1 9-1
Aishwarya Kulkarni (QR) (Hiranandani School Thane)
Beats Tripti Arora (Hiranandani School Thane) 9-0 9-0 9-0 
Aishwarya Jain (Hiranandani School Thane)
 Beats Himani Kende (Hiranandani School Thane) 10-8 9-7 10-9 
Diksha Dudhia (QR) (Hiranandani School Thane)
Beats Aishwarya Bhattachaya (Hiranandani School Thane) 9-0 9-0 9-0 
Aishwarya Bhattacharya (Hiranandani School Thane)
Beats Ria Rohira (Hiranandani School Thane) 9-0 9-0 9-0 
Jaya Pandey (Jindal Vidya Mandir)
Beats Prachi Kiraula (Jindal Vidya Mandir) 9-0 9-2 9-0  

  

 

All Press Articles of the tournament :

 

Double Semis for Abhishek Pradhan
(Article in Asian Age, Mumbai : 7/10/2007)

Mumbai, Oct.6: Fifteen-year-old Abhishek Pradhan from Don Bosco Borivali remained on course for a double title, by entering the semi-finals of the Boys u-17 & u-15 in the Rs 1.30 lakh prize money JSW. All India school & Junior College Championship. Being played at the Jindal squash Academy vasind here on Saturday.

Pradhan the top seed of both age groups, defeated Chetan Rathor of Kalyan’s Agarwal College 9-2, 9-0,9-3 in u- 17-quarter final match and in the semi-final he will meet Javed Mohd. From R K Talreja College, who beat Dheerav Moolani from Pune’s Wadia College 9-3, 10-8, 9-5.After playing the u-17 quarterfinal match, he was looking very tired but in the u-15 quarterfinal match he deafeated Akash Kutty from Hiranandani School 9-1, 9-3, 9-1. In the semi-final he will meet Jindal’s Shashi Pandey.   

Also making two finals was top seed Saumaya Karki from Hiranandani School Thane. In the girls u-19, she defeated Pratibha Sharma from Jindal School 9-1, 9-1, 9-0 and in the u-15 category she beat Tejal Diggikar from St Mary’s School, Pune 9-0, 9-0, 9-0. 

 

Abhishek on Corse for Doubles
(Article in Free Press Journal, Mumbai : 7/10/2007)

FIFTEEN-YEAR-OLD Abhishek Pradhan, from Don Bosco Borivali, remained on course for a double title, by entering the semi finals of the Boys u-17 & u-15 in the Rs. 1.30 lakh prize money JSW All-India School & Junior college Championship, being played at the Jindal squash academy, vasind, on Saturday.   

Pradhan, the top seed of both age groups, defeated Chetan Rathor of Kalyan’s Agarwal College 9-2,9-0, 9-3 in U-17 quarter final match and in the semi-final he will meet Javed Mohd from RK Talreja College, who beat Dheerav Moolani from Pune’s Wadia College 9-3, 10-8,9-5.

After playing the u-17 quarterfinal match, he was looking very tired but in the u-15 quarterfinal match he defeated Akash Kutty from Hiranandani School 9-1, 9-3, 9-1. In the semi-final he will meet Jindal’s Shashi Pandey. Also making two finals was top seed Saumaya Karki from Hiranandani School, Thane.

In the Girls U-19, she defeated Pratibha Sharma from Jindal School 9-1, 9-1, 9-0 and in the U-15 category she beat Tejal Diggikar from St Mary’s School, Pune 9-0, 9-0, 9-0. 

 

Karki Pradhan Eye Doubles
(Article in Times of India, Mumbai : 7/10/2007)

Jindal squash Academy product Saumya Khaki lined herself for a double at the JSW All-India Schools & Juniors College championships at the academy’s court, Vasind, on Saturday. The Hiranandani School lass used her reach to quell the returns of Pratibha Sharma from Jindal 9-1, 9-1, 9-0 in the u-19 quarterfinal. In the u-15 category she beat Tejal Diggikar from St Mary’s School Pune 9-0, 9-0, 9-0.

Also heading for a double was Abhishek Pradhan, from Don Bosco, Borivali. He entered the semi finals of the boys’ u-17 & u-15. Pradhan, the top seed of both age group, defeated Chetan Rathore of Kalyani’s Agarwal college 9-2, 9-0, 9-3 (u-17) and later defeated Akash Kutty (Hiranandani School) 9-1, 9-3, 9-1.

 

Top Juniors for Squash
(Article in Indian Express, Mumbai : 4/10/2007)

THE top squash juniors from the state will get an opportunity to play at the fine squash complex when the Rs.1.30 lakh prize money JSW All India Schools & Junior College championship, the 80th tournament to be organized by Indian squash professionals (ISP), is held at the Jindal Squash Academy, Vasind from October 5 to 7.

The academy boasts of four glass-backed courts, the only squash complex in Maharshtra to do so, and will play host to about 170 children from various parts of the state.

Jindal Squash Academy’s star pupil Laxman Joshi, representing Agarwal College, Kalyan has been given top billing in the boys under – 19 category. Another ward of the academy, Saumya Karki, representing Hiranandani School, Thane is the top seed in the girls u-19 and u-15 age categories. Joshi will have to contend with second seed Cyrus Vakil of H R College, while Saumya faces a challenge from second seed Rinky Soni of Jindal Vidyamandir in the u-19 category and Anju Sharma of Jindal Vidyamandir, the second seed in the girls’ u-15 age group.

Also getting pride of place in two age group is talented teenager Abhishek Pradhan, who will try for a double in the boys’ u-15 and u-17 age groups.

The boys u-19 winner will take home Rs.10.000, while the girls u-19 winner will be richer by Rs.9, 000. About 10 outstation entries have also been received from player in Pune and Nashik.

   

80th Tournament Organised by ISP

HOME